logo

Аспиратор в режим на отвеждане на въздуха навън или в режим на рециркулация?


28 окт 2024, 14:20
Аспиратор в режим на отвеждане на въздуха навън или в режим на рециркулация?

Аспиратор в режим на отвеждане на въздуха навън или в режим на рециркулация?

Когато става въпрос за инсталиране на аспиратор във Вашата кухня, имате две възможности за това какво ще се случва с парата и неприятните миризми, образувани по време на готвене. Това са рециркулация или отвеждане на въздуха директно навън или чрез тръбен път. Нека Ви представим начина на работа на двете системи, какви са предимствата и недостатъците им.

Повечето модели аспиратори могат да се адаптират и за двата типа отвеждане на въздуха. В някои случаи обаче е възможно да нямате избор, тъй като ще ви трябва достъп до външна стена за вентилирана аспирация, а при някои апартаменти това може да липсва.

Топ съвет: Винаги избирайте най-прекият път за отвеждане на въздуха извън кухнята.


Какво представлява аспираторът в режим на отвеждане на въздуха?

Аспираторите, които са базирани на системата за отвеждане на въздуха използват външен отвор за въздух, през който се отстраняват влагата и неприятните миризми. Свежият въздух обаче трябва да се подава отвън през външни въздуховоди или отворен прозорец.


Предимства на аспираторите в режим на отвеждане на въздуха:

  • по-добро отвеждане на влагата и миризмите, но (!) единствено, ако монтажът е правилен;
  • висока ефективност при по-ниски настройки на мощността;
  • без допълнителни разходи за смяна на филтри с активен въглен;
  • по-тихи от абсорбаторите в режим на рециркулация (ако се използват правилни въздуховоди и се монтират правилно).


Недостатъци на аспираторите в режим на отвеждане на въздуха:

изисква се пробиване в стената за монтиране на тръбата за отвеждане на въздуха


Топ съвет: Където е възможно, посоката на въздуховода трябва да се спуска леко надолу към външната стена, за да се предотврати обратното стичане на конденз в аспиратора.


Какво е рециркулация?

Рециркулацията е идеален избор за помещения, при които липсва възможност за отвеждане на въздушния поток чрез тръбен път. Аспираторите с рециркулация са оборудвани с метални филтри, които филтрират мазнините и другите твърди частици от извлечения въздух, както и с филтър с активен въглен, за да се намалят неприятните миризми при готвене. След това пречистеният въздух се връща обратно в кухненското помещение.


Предимства на абсорбаторите в режим на рециркулация:

  • лесен монтаж: на практика може да се монтира във всяка кухня (без необходимост да се пробиват стени);
  • почти никаква загуба на енергия поради изхвърлянето на топлия въздух от помещението през аспиратора за дълъг период от време.


Недостатъци:

  • влагата не се отвежда и е необходимо помещението да се проветрява допълнително;
  • допълнителни разходи за подмяна на филтрите за миризми (трябва да се сменят на всеки 6-12 месеца в зависимост от честотата на готвене);
  • по-шумни (тъй като преминавайки през филтрите се получава въздушно съпротивление (удря се в активния въглен, за да останат миризмите там);
  • дебитът на въздушния поток се намалява от филтъра с активен въглен.


Топ съвет: Абсорбаторът трябва да се включи на ниска степен за 5-10 минути преди да започнете готвенето, за да може въздухът в кухнята да циркулира. По същия начин, след като завърши готвенето, абсорбаторът трябва да се остави да работи за 10-15 минути, за да може миризмите в помещението да продължат да се абсорбират и филтърът да изсъхне.


Кое е по-добро - рециркулация или отвеждане на въздуха?

Безспорно аспирацията с отвеждане на въздуха навън е по-добрата алтернатива. Отстраняването на миризмите и мазнините от готвене извън помещението винаги е много по-добре, отколкото връщането им обратно в стаята. Въпреки това, ако живеете в апартамент без външна стена в кухнята или не искате да пробивате стените, за да изградите тръбен път, тогава рециркулацията е единствената ви възможност и със сигурност е по-добре от нищо.


Колко често трябва да почиствате филтрите за мазнини на аспиратора?

Това зависи от начина и честотата на готвене. Добро общо правило е да почиствате филтрите на всеки 2-3 месеца. Ако готвите много, включвайки пържене, тогава е препоръчително по-често почистване на филтрите за мазнини - поне веднъж в месеца.

Почистването е изключително лесно. Просто извадете филтрите и ги сложете в съдомиялната на обикновена програма. Ако филтрите не са подходящи за съдомиялна или пък не разполагате с такава, накиснете панелите във вряща вода с малко обезмаслител (като например Collo Collossal), за да разтворите мазнината, след това изтъркайте и изплакнете.